spacer.png, 0 kB
Bilgi için: bilgi at bilgiguvenligi gov tr   

 

spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
RSS


RSS nedir?

RSS (Really Simple Syndication), sürekli güncellenen web sitelerinin izlenmesini kolaylaştırmak amacıyla kullanılan dosya biçimleri ailesine verilen ortak isimdir. Bir RSS belgesi (besleme), ilgili web sayfasının içeriğinin özetini ya da tam metnini içerir. RSS sayesinde kullanıcılar web sitelerininin içeriklerindeki değişimleri otomatik bir şekilde izleyebilirler.RSS hizmetinden nasıl faydalanabilirim?

RSS içeriği, RSS okuyucusu ya da Toplayıcı adı verilen yazılımlar kullanılarak okunabilir. Kullanıcı, ilgili web sayfasındaki RSS simgesine tıklayarak ya da RSS adresini RSS okuyucu yazılımına girerek RSS beslemesine abone olur. Okuyucu program düzenli olarak kullanıcının abone olduğu beslemeleri izler ve bulduğu güncellemeleri indirir.

Örneğin Güvenlik Kılavuzları ile ilgileniyorsanız aşağıda listelenen adresi kopyalayıp RSS okuyucu programına eklemelisiniz. Bazı tarayıcılar (Firefox, Internet Explorer 7, Opera, Safari, vb) otomatik olarak RSS servisinden yararlanmanızı sağlar.RSS okuyucu programları

RSS okuyucularının kapsamlı bir listesine http://blogspace.com/rss/readers adresinden ulaşılabilir. Platformlara göre önerebileceğimiz ücretsiz yazılımlar listesi aşağıdadır:


Platform RSS Okuyucular
MS Windows SharpReader
Linux Straw
MAC OSX NetNewsWire
Web tabanlı
Google ReaderUlusal Bilgi Güvenliği Kapısı'nın sağladığı RSS kategorileri

Ulusal Bilgi Güvenliği Kapısı'nda aşağıdaki kategorilere ait RSS'leri takip edebilirsiniz.


RSS Kategorisi
URL
Güvenlik bildirileri
Makaleler
Kılavuz dokümanlar
BGYS dokümanları
Duyurularspacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
Copyright 2017 TÜBİTAK-BİLGEM. Sitenin teknik altyapısında Joomla kullanılmıştır. Yazar ve site referans gösterilmeden alıntı yapılamaz. Görüşleriniz
spacer.png, 0 kB