spacer.png, 0 kB
Bilgi için: bilgi at bilgiguvenligi gov tr   

 

spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB

Ulusal Bilgi Güvenliği Kapısı Hakkında

Ulusal Bilgi Güvenliği Kapısının kurulması ve işletilmesi 2006 - 2012 yılları arasında Ulusal Bilgi Güvenliği Programı ve 2012 itibariyle de Kamu Bilgi Sistemleri Güvenliği Programı kapsamında  TÜBİTAK BİLGEM tarafından gerçekleştirilmektedir. Kapının amacı, bilgi güvenliği ile ilgili güncel uyarılar, bilgilendirici rehberler  ve teknik yazılar yayınlamaktır. Kapıya içerik yönünden katkıyı, bilgi güvenliği ile ilgilenen her kişi ve kurum yapabilmektedir. Böylelikle, kapının ülkemizin bilgi güvenliği ile ilgili ihtiyacı olan bilgi birikimini oluşturmak adına çok önemli bir işlevi yerine getirmesi beklenmektedir. Ayrıca, bilgi güvenliği ile ilgilenen kamu kurumu çalışanlarının doğrudan bilgi alış verişi yapabilecekleri e-posta listeleri gibi daha interaktif ortamların sağlanması da önemli amaçlardan birisidir.

Kapının önemli bir kısmı ülkenin tümüne hizmet verecektir. Özellikle bilgi güvenliği ile ilgili bilgilendirici unsurlar bu hizmet kapsamında olacaktır. Doğrudan kamu kurumlarını ilgilendirebilecek bilgiler ve e-posta listeleri sadece kamu kurumlarında çalışan kişilerin ulaşabileceği bir ortamda yer alacaktır.

Bilgi güvenliğinin sağlanması adına önemli bir sinerji oluşturması beklenen Ulusal Bilgi Güvenliği Kapısına bilgi birikimi olan tüm kurum ve kişilerin katkı yapması ülkemiz adına çok yararlı olacaktır.

Siber Güvenlik Enstitüsü (SGE)

Kullanılan sistemlerin güvenliği. Sürekli iletişim halinde olan bilgi sistemlerinin oluşturduğu ve siber ortam olarak adlandırılan altyapıların güvenliği ülkelerin politik, askeri ve stratejik açıdan öncelikli olarak ele alması gereken unsurlar haline gelmiştir.

Bu çalışmaları desteklemek amacıyla kurulan Siber Güvenlik Enstitüsü’nün (SGE) faaliyetleri 1997 yılında Bilgi Sistemleri Güvenliği (BSG) Birimi adı ile TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) altında başlamıştır. 2012 yılından bu yana ise TÜBİTAK BİLGEM bünyesinde sürmektedir. SGE; askeri kurumlara, kamu kurum ve kuruluşlarına ve özel sektöre bilgi güvenliği danışmanlığı ve bilgi güvenliği ile ilgili teknolojik çözümler sunmaktadır. Bugüne kadar başarı ile gerçekleştirdiği pek çok proje ile ülkemizde siber güvenlik anlayışının şekillenmesine önemli katkı yapmıştır.

Siber Güvenlik Enstitüsünün etkinlikleri üç başlık altında toplanmaktadır;

  • Bilgi Sistemleri Güvenliği Danışmanlığı

  • İleri Siber Güvenlik Araştırma-Geliştirme Çalışmaları

  • Türkiye Bilgisayar Olaylarına Müdahale Ekibi (TR-BOME)

  • Bilgi Güvenliği Eğitimleri

Siber Güvenlik Enstitüsü (SGE)  hakkında daha detaylı bilgilere bu linkten  ulaşılabilir.

 
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
Copyright 2017 TÜBİTAK-BİLGEM. Sitenin teknik altyapısında Joomla kullanılmıştır. Yazar ve site referans gösterilmeden alıntı yapılamaz. Görüşleriniz
spacer.png, 0 kB