spacer.png, 0 kB
Bilgi için: bilgi at bilgiguvenligi gov tr   

 

spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
TÜRKİYE, Ortak Kriterler alanında Sertifika Üreticisi ülke oldu. Yazdır E-posta

Ortak Kriterler (Common Criteria - ISO 15408) güvenlik değerlendirme standardını kullanarak BT (Bilişim Teknolojileri) ürünlerine güvenlik sertifikasyonu sağlama hizmetini vermekte olan Türkiye, 17 Kasım 2010 tarihi itibari ile resmi olarak ''Sertifika Üreticisi'' ülke oldu. Bu durum Ortak Kriterler resmi sitesinde (http://www.commoncriteriaportal.org/ ) de ilan edildi.

Bu sonuçla; Ortak Kriterler Sertifika Makamı olan Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından, BT ürünlerine verilecek Ortak Kriterler güvenlik sertifikalarının uluslararası alanda tanınır olması sağlanmıştır.

Daha önce Ortak Kriterler Sertifika Üreticiliği ünvanına sahip sırasıyla Almanya, Amerika, İtalya, Fransa, Güney Kore, Japonya, Norveç, İngiltere, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, İspanya, İsveç ve Hollanda’nın yer aldığı 14 ülke bulunuyordu. Türkiye, uluslararası alanda bu statüye sahip 15. ülke olarak ilan edildi.

Ortak Kriterler Belgelendirme Sistemi’nde; Erişim kontrol cihaz ve sistemleri, sınır koruma cihaz ve sistemleri, veri tabanları, veri koruma, tespit cihaz ve sistemleri, akıllı kartlar (kredi kartları, atm kartları, cep telefonları sim kartları, doğalgaz ön ödemeli sayaç kartları, elektrik-su ön ödemeli sayaç kartları, elektronik alışveriş kartları, kimlik kartları gibi.), anahtar yönetimi cihaz ve sistemleri, ağ iletişimi ile ilgili cihazlar, işletim sistemleri, diğer cihaz (VoIP, Blackberry gibi.) ve güvenlik yazılımları ürün grupları yer alıyor.

Bilişim sektöründeki bu ürünler TÜBİTAK BİLGEM, OKTEM laboratuarında zayıflık/açıklık analizleri gibi ürünün güvenliği ile ilgili testlerden geçirilmektedir. Test sonuçları TSE tarafından incelenmekte, uygun görülen ürünler TSE tarafından onaylanmakta ve Ortak Kriterler Belgesi ile sertifikalandırılmaktadır.

 
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
Copyright 2017 TÜBİTAK-BİLGEM. Sitenin teknik altyapısında Joomla kullanılmıştır. Yazar ve site referans gösterilmeden alıntı yapılamaz. Görüşleriniz
spacer.png, 0 kB